economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Çanakkale Şehitleri Kosova'da Anıldı

Çanakkale Şehitleri Kosova'da Anıldı
A- A+ A

Kosova’nın Prizren kentinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 100. yıl dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Kosova’da 1999 yılından bu yana NATO’nun Barış Gücü bünyesinde barış ve güvenliği tesis eden Türk askeri, 18 Mart Şehitler Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 100’ncü yıldönümünü Kosovalılarla birlikte kutladı. Prizren Kültür Evi Salonunda şehitlerin minnet ve rahmetle anıldığı törene Kosovalı Türk siyasiler, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçiliği temsilcilerinin yanı sıra Kosova’da görevli yerli ve yabancı çok sayıda üst düzey davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende bir konuşma yapan Kosova Türk Temsil Heyeti Başkanı Kurmay Albay Ömer Faruk Demircioğlu, “18 Mart günü Çanakkale’nin geçilemeyeceğini, Türk Milletinin esir edilemeyeceğinin ve Türk vatanının parçalanamayacağını tüm dünyaya haykırıldığı gündür. Bugün siz Balkanlı dostlarımızın da ecdadının da içinde bulunduğu, gittikleri cephelerden bir daha evlerinde dönemeyen kahramanların ölümsüzlük şerbetlerini içtiği gündür” dedi.

Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan, “Çanakkale Savaşı’nın 100. Yıldönümü olması sebebiyle bizim için bugünün daha da ayrı özel bir önemi vardır. Bildiğiniz gibi Çanakkale Savaşı, millet olarak en kötü şartlarda bile ümidin kaybedilmemesinin önemini gerekliliğini gösteren ve bizim kurtuluş savaşımıza zemin hazırlayan onurun ve azmin mücadelesidir” ifadelerini kullandı.

Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ise, Çanakkale zaferinin dünyada bir dönüm noktası olduğunu belirterek, kahramanlık ve fedakarlığın doruk noktasına ulaştığını kaydetti. Bakan Yağcılar, Türk ordusunun Çanakkale’de vermiş olduğu mücadelenin takdire şayan olduğunu ifade etti.

Konuşmaların ardından, Prizren genelindeki okullarda yapılan yarışmada Çanakkale savaşı ile ilgili dereceye giren üç çocuk okudukları şiirleriyle seyircileri duygulandırdı. Tören, Çanakkale savaşının Kosovalıların ağzından anlatıldığı sinevizyon gösterimi ile devam etti. Törenin sonunda sahneye çıkan Prizren Doğru Yol Türk Kültür Sanat Derneği Ata Çocukları Korosu, Atatürk’ün sevdiği şarkıları seslendirdi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/canakkale-sehitleri-kosovada-anildi-33824