economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

Başbakanlık Afad'ın "Okul Güvenliği" Projesi Dünyaya Örnek Oldu

Başbakanlık Afad'ın "Okul Güvenliği" Projesi Dünyaya Örnek Oldu
A- A+ A

Japonya’da düzenlenen 3. Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı’nda okullarını 2018’e kadar depremler başta olmak üzere her türlü felakete dayanıklı hale getirme taahhüdü veren ilk ülke Türkiye oldu. 190 ülkeden 5 bin 500 üst düzey yetkilinin katıldığı konferansta, Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) öncülüğünde sunulan "Okul Güvenliği İçin İstanbul Yol Haritası" projesi kabul edildi ve örnek gösterildi.

BM tarafından Japonya’nın Sendai şehrindeki Uluslararası Konferans Merkezi’nde düzenlenen "Dünya Afet Risklerinin Azaltılması Konferansı"nda Türkiye, dünyada 2018 yılı sonuna kadar tüm okullarını depreme dayanıklı hale getireceğini taahhüt eden ilk ülke oldu. Zirveye Türkiye’den ana konuşmacı olarak Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş katıldı.

10 yılda bir düzenlenen konferans, bu yıl BM tarafından 9.0’lık büyük Japonya depreminden en büyük zararı gören ve tsunaminin yaşandığı Fukuşima kentinin komşusu Sendai’de yapılıyor.

Japonya’nın ev sahipliğinde yapılan konferansa, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, Japonya İmparatoru Akihito, Japonya Başbakanı Şinzo Abe, Türkiye’den Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanısıra Başbakanlık AFAD Başkanı Fuat Oktay, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ile bazı STK temsilcileri katıldı. Zirvede gerçekleştirilen "Okul Güvenliği" oturumunda ayrıca Türkiye, bütün dünyada bir ilki gerçekleştirerek tüm okullarını 2018 yılına kadar "depremler başta olmak üzere her türlü felakete dayanıklı hale getireceğini" açıkladı. Söz konusu proje konferansta örnek gösterildi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/basbakanlik-afadin-okul-guvenligi-projesi-dunyaya-ornek-oldu-34248