economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

23 Nisan'da Kosova Meclisi Türk Öğrencilerle Şenlendi

23 Nisan'da Kosova Meclisi Türk Öğrencilerle Şenlendi
A- A+ A

23 Nisan Türkiye’nin Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı vesilesiyle Kosovalı Türk öğrenciler, Kosova Meclisi’ni ziyaret etti.

Kosova’da Türkçe eğitimin yapıldığı 7 belediyeden gelen Türk öğrenciler, ellerinde Kosova ile Türk bayraklarını dalgalandırarak Kosova Meclisi’ni şenlendirdi. Öğretmenlerinin eşlik ettiği öğrenciler Kosova meclisi lobisinde, Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) Genel Başkanı ile Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar ile milletvekilleri Müferra Şinik ile Fikrim Damka tarafından karşılandı. Karşılamada Türkiye’nin Priştine Büyükelçisi Songül Ozan da yer aldı.

Samimi ve hoş tavırlarıyla herkesin sempatisini kazanan öğrencilerle Kosova Meclisi Başkanı Kadri Veseli de buluştu. Öğrencilerle tek tek tokalaşan ve kucaklaşan Veseli, daha sonra Kosovalı Türk öğrencilerini ofisinde kabul etti. Kosova Meclis Başkanının koltuğuna oturan bir öğrenci meclis başkanından ilköğretim okullarında teknik donanımın iyileşmesini talep etti. Türk öğrenciler daha sonra Kosova Meclisi Genel Kurul salonuna geçerek Bakanlar ile milletvekillerinin koltuklarına oturdu. Meclis kürsüsünden öğrencilere seslenen KDTP milletvekili Müferra Şinik, Kosova Türkleri Milli Bayramı olarak 23 Nisan tarihini 7 yıl önce bu mecliste, bu kürsüde önererek, yasaya yerleştirmeyi başardıklarını belirterek, “Hepimizin bayramı kutlu olsun. Bu mecliste Kosova halkının en iyi bir şekilde yaşayabilmesi için her alanda eğitim, sağlık, ekonomi, ticaret, siyaset her konuda Kosova’nın iyi gibi iyi yere gelebilmesi için Avrupa Birliği uyum yasalarını burada çıkarıyoruz. İnşallah biz de bir gün sizleri burada milletvekili olarak görürüz. İnşallah bakan, başbakan, meclis başkanı olarak görürüz” dedi.

KDTP milletvekili Fikrim Damka da Türk öğrenciler gelecekte iyi birer siyasetçi olarak bu mecliste Türk toplumunu en iyi bir şekilde temsil edeceklerine inandıklarını belirtti.

Türkiye’nin Kosova Büyükelçisi Songül Ozan da yaptığı konuşmada bugün hem Türkiye hem Kosova’da çok güzel bir bayramın kutlandığını anımsatarak şöyle konuştu: “Hepiniz çok çalışacaksınız, Kosova’nın başarılı birer vatandaşı olarak ama Türk toplumunun birer gururu olarak bu ülkeyi daha ileriye götüreceksiniz. Hem de anavatan Türkiye ile Kosova’nın bağlarını daha da pekiştirip güçlendireceksiniz”

Öğrencilerin 23 Nisanı’nı kutlayarak başarılar dileyen Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar da, sözlerini şöyle sürdürdü: “Her gününüz bayram olsun, her gününüz bayram gibi geçsin ki gelecekte siz hem Kosova için evlat olasınız. Aynı zamanda Kosova’daki Türk toplumuna gereken katkıları sunasınız. Biz, Kosova Türk toplumunun temsilcileri olarak biraz önce de ifade edildiği gibi özellikle 23 Nisan’ı seçtik. Çünkü, düşündük ki siz çocuklar geleceğimizin, toplumumuzun teminatıdır. Dolayısıyla bugün ortak günümüz olsun hem anavatanımız Türkiye’de hem Kosova’da beraber olalım. Her zaman bu dostluk ve kardeşlik devam etsin diye”

Kosovalı Türk öğrenciler daha sonra Türkiye’nin Priştine Büyükelçiliği tarafından Yunus Emre Enstitüsü Priştine Türk Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğlenceye katıldı. Burada yapılan konuşmalarda 23 Nisan’ın önemine değinildi. Öğrenciler burada palyaçoların eşliğinde doyasıya şarkı söyledi.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/23-nisanda-kosova-meclisi-turk-ogrencilerle-senlendi-87268