economy$ USD 3,7870
economy€ EURO 4,0450
economy£ GBP 4,6840
economyGR ALTIN 149,9200
Son Dakika

14. Azerbaycan Uluslararası Turizm Ve Seyahat Fuarı Başladı

14. Azerbaycan Uluslararası Turizm Ve Seyahat Fuarı Başladı
A- A+ A

Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen 14. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (AİTF 2015) kapılarını ziyaretçilere açtı.

Azerbaycan Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev tarafından açılışı yapılan ve Bakü EXPO Merkezi’nde düzenlenen 14. Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı kapılarını ziyaretçilere açtı. Fuarda Kültür ve Turizm Bakanı Ebülfez Garayev’in yanı sıra, bir takım ülkelerin Azerbaycan’daki büyükelçileri, yabancı konuklar ve diğer resmi kişiler de yer aldı. Açılış konuşmasında Artık 4 yıldır ki Uluslararası Turizm Fuarı’nın açılışına katıldıklarını belirten Garayev, Azerbaycan’ın büyük etkinlikler merkezine dönüştüğünü bu durumun da turizmin daha da çeşitlenmesini ve gelişmesini sağlayacağını söyledi.

Türkiye standını gezdikten sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Garayev, "Türkiye her sene olduğu gibi bu yıl da çok güzel bir stantla katılıyor. Bu fuar atık Azerbaycan’da 14. defa düzenleniyor ve Türkiye’nin her zaman kendine layık değerli bir yeri oluyor. Özellikle vurguluyorum ki Türkiye’nin bölgeleri de burada tanıtılıyor. Azerbaycanlı misafirleri sadece İstanbul ve Ankara’da değil bütün bölgelerde ağırlama imkanları yaratıyorlar. İki ülke bir millet olarak Azerbaycan vatandaşları Türkiye’ye çok önem veriyor, gidiyorlar, orada kendilerini rahat hissediyorlar ve yıldan yıla Türkiye’ye gidenlerin sayı atıyor” dedi.

Türkiye Bakü Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Seyit Ahmet Arslan Bu yıl özellikle farktı bir konsept oluşturduklarını belirterek, ”Türkiye’nin özellikle turizm potansiyeli olan yörelerinden şirketler ve şehirler katılıyor. Ama bu yıl özellikle tarih ve kültür bakımından çok kadim bir medeniyete sahip olan Mardin’imizi ön plana çıkartmış olduk bu kez. Geleneksel el sanatlarını ön plana çıkarttık ve Artuklu Üniversitemize bağlı Reyhani Müzik Grubu’nu buraya getirterek fuar ziyaretçilerine unutamayacakları güzel Mardin musiki ziyafeti vermiş olacağız. Çiğ köftesiyle, birtakım Mardin yemekleri, Mardin mutfağından ikramlarla fuarımıza ayrı bir heyecan getirmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Mardin İl Kültür ve Turizm Müdürü Alaaddin Aydın, ”Azerbaycan komşu olduğu kadar akraba bir ülke. Burada Mardin’i tanıtmak bizim için onur verici. Mardin’i tanıttığımız için sevinçli ve gururluyuz” diye konuştu.

Türkiye Bakü Kültür ve Tanıtma Müşavirliği’nin organizasyonluğunda fuara Türkiye’den Mardin, THY, TURSAB, BOYTAV, MERCAN, ADONİS gibi 30’a yakın turizm firması, birlik vakıf katılıyor.

Mardin’le birlikte Antalya, İstanbul, Kemer, Bodrum, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Kars, Ardahan, Ağrı, Bursa, Alanya gibi turizm yöreleri fuarda yerini aldı.

Bu yıl 14’üncüsü düzenlenen fuara 42 ülkeden 371 kurum ve şirket katıldı. Ülkelerin kültür varlıklarının, turizm ve seyahat olanaklarının tanıtıldığı fuarda stantların yüzde 40’ı yerli, yüzde 60’ı yabancı katılımcılara tahsis edildi.

Ayrıca 18 ülkenin kendi milli stantlarıyla yer aldığı fuar 4 Nisan’a kadar devam edecek.

http://aygazete.com/dunya-haberleri/14-azerbaycan-uluslararasi-turizm-ve-seyahat-fuari-basladi-29945
Etiketler: Bakü, Bakü Haberleri